Konferencja: "Gdańsk w okresie nowożytnym" [fotorelacja]

W dniach 30.05.-01.06.2019 w budynku Wydziału Historycznego UG odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa "Gdańsk w okresie nowożytnym: Kultura, religia, polityka, społeczeństwo i stosunki międzynarodowe (Danzig in der frühen Neuzeit: Kultur, Religion, Politik, Gesellschaft und internationale Beziehungen)".

Organizatorami konferencji był Wydział Historyczny UG, Historische Kommission für ost- und westpreußische Landesforschung oraz Muzeum Gdańska. Konferencja odbywala się w ramach Jubileuszu 50 lat Uniwersytetu Gdańskiego, pod patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, Prezydent Miasta Gdańsk Aleksandry Dulkiewicz oraz Jego Magnificencji Rektora UG dr hab. Jerzego Gwizdały.

Przedmiotem konferencji był szeroko pojęty temat Gdańska w okresie nowożytnym. Poruszone zostały m.in. zagadnienia związane z gdańską sztuką i kulturą, religią oraz polityką i społeczeństwem. Konferencja miała charakter międzynarodowy - uczestniczyli w niej naukowcy z zagranicznych ośrodków badawczych.

Trwającą trzy dni konferencję otworzyli: Dziekan Wydziału Historycznego UG prof. dr hab. Wiesław Długokęcki, Prorektor ds. Studenckich prof. UG dr hab. Arnold Kłonczyński oraz Zastępca Prezydenta Gdańska Piotr Kowalczuk, Prof. Dr. Jürgen Sarnowsky oraz prof. dr hab. Małgorzata Omilanowska.

W trakcie konferencji wygłoszono piętnaście 45-minutowych referatów prezentowanych w dwóch językach - polskim oraz niemieckim. Nad każdym referatem poprowadzono dyskusję z publicznością. Zarówno referaty, jak i dyskusje były tłumaczone symultanicznie na język polski oraz niemiecki. Drugi dzień konferencji uświetniła uroczysta kolacja w Dworze Artusa, w trakcie której głos zabrał Dyrektor Muzeum Gdańska prof. UG dr hab. Waldemar Ossowski, Prorektor ds. Studenckich prof. UG dr hab. Arnold Kłonczyński, Konsul Generalny Niemiec w Gdańsku Cornelia Pieper oraz Prof. Dr. Jürgen Sarnowsky.

W ostatnim dniu konferencji, po oficjalnym podsumowaniu, uczestnicy wzięli udział w zwiedzaniu Muzeum Gdańska oraz Domu Uphagena wraz z przewodnikiem. Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z konferencji.

logotypy

Data publikacji: niedziela, 2. Czerwiec 2019 - 22:30; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski Ostatnia zmiana: niedziela, 2. Czerwiec 2019 - 22:42; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski