Dr hab. Anna Mazurkiewicz, prof. nadzw. laureatką nagrody Haimana

Podczas jubileuszowej 75. konferencji Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Historycznego wręczono nagrodę Haimana. Tegoroczną laureatką została dr hab. Anna Mazurkiewicz, prof. nadzw. z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego.

To najbardziej prestiżowa nagroda przyznawana przez Polish American Historical Association – amerykańskiego towarzystwa naukowego, które istnieje od 1944 roku. Nagroda przyznawana jest corocznie od 1966 roku za „wybitny wkład w rozwój badań w obszarze studiów polsko-amerykańskich” (‘for an outstanding contribution in the field of Polish American studies’). Nagroda została ustanowiona na cześć Mieczysława Haimana (1888-1949), pisarza, dziennikarza, tłumacza i działacza polonijnego, który był współzałożycielem i członkiem statutowym Polsko Amerykańskiego Towarzystwa Historycznego, pierwszego kuratora Polish Museum of America w Chicago, propagatora dziejów i badań nad Polonią amerykańską.

O nagrodzie i laureatach poprzednich edycji na stronie

Krótki biogram nagrodzonej

Anna Mazurkiewicz prowadzi badania nad dziejami środkowoeuropejskich emigrantów politycznych po II wojnie światowej. Jest autorką monografii „Uchodźcy polityczni z Europy Środkowo-Wschodniej w amerykańskiej polityce zimnowojennej 1948-1954” (2016). Przychylne recenzje tej pracy w minionym roku zamieściły m.in.: The Polish Review oraz Polish American Studies. Pod redakcją Mazurkiewicz ukazały się dwa tomy: East Central Europe in Exile: Transatlantic Migrations (t.1) oraz Transatlantic Identities (t.2) – oba ukazały się w Wielkiej Brytanii w 2013 roku. W marcu 2019 nakładem niemieckiego wydawnictwa DeGruyter ukaże się kolejny tom pod jej redakcją poświęcony zimnowojennym migracjom: East Central European Migrations During the Cold War. Mazurkiewicz jest autorką szeregu artykułów poświęconych polskiej emigracji politycznej w Stanach Zjednoczonych. Aktywnie zaangażowana w działalność organizacji i towarzystw naukowych podejmujących studia nad dziejami polskiej diaspory, Mazurkiewicz wykłada na Wydziale Historycznym UG przedmioty z zakresu historii USA, historii powszechnej po II wojnie światowej oraz dziejów migracji.

Data publikacji: poniedziałek, 14. Styczeń 2019 - 07:51; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski Ostatnia zmiana: poniedziałek, 14. Styczeń 2019 - 07:52; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski