Przedstawiciele Wydziału Historycznego UG na konferencji w Cambridge, UK

Przedstawiciele Wydziału Historycznego UG na konferencji poświęconej odzyskaniu niepodległości przez kraje bałtyckie po upadku Związku Radzieckiego oraz Baltic Geopolitics Network w Cambridge, UK

W dniach 23–25 marca 2022 w Peterhouse, w najstarszym z kolegiów uniwersytetu w Cambridge odbyła się seria wydarzeń zorganizowanych przez Centre for Geopolitics, którego pracami kieruje prof. Brendan Simms. Pierwszego dnia odbyła się konferencja poświęcona roli regionu bałtyckiego w procesie prowadzącym do rozwiązania Związku Radzieckiego w 1991 roku (The Baltic contribution to the dissolution of the Soviet Union in 1991).  W obradach odbywających się w Peterhouse Theatre znajdującym się na terenie kolegium udział wzięło ok. 80 naukowców dyplomatów z kilkunastu krajów. Spotkanie badaczy z całej Europy i USA otworzyło wystąpienie Charlesa Clarka, b. ministra spraw wewnętrznych w rządzie Tony’ego Blaira. Wykład wprowadzający wygłosiła prof. Kristina Spohr z London School of Economics.  Poza sześcioma panelami merytorycznymi rozmowy prowadzone były także w kuluarach i ogrodzie położonym nad rzeką Cam. W wieczornym spotkaniu, poza uczestnikami konferencji udział wziął także prof. Leszek Borysiewicz światowej sławy immunolog i członek władz University of Cambridge.

Fot. 1

Fot. 1. Uczestnicy konferencji nad rzeką Cam, fot. Geoff Reordon

Peterhouse jest jednym z najbardziej tradycyjnych kolegiów, w którym posiłki spożywane są w sali jadalnej z XIII wieku. Kolegium jest też jednym z najbogatszych w rozległe ogrody dostępne dla studentów i profesorów.

Fot.2

Fot. 2 Wejście do Peterhouse z kaplicą widoczną po lewej, fot. Anna Sobecka

Obecni w Cambridge dr hab. Arkadiusz Janicki, prof. UG oraz dr hab. Anna Mazurkiewicz, prof. UG oraz dr Anna Sobecka wzięli też udział w obradach Baltic Geopolitics Network, rozmowach przedstawicieli instytutów i uczelni badawczych zajmujących się problemami regionu Morza Bałtyckiego. Na bardziej kameralnym spotkaniu ustalono plany rozwoju sieci i przyjęcia do grona kolejnych instytucji. Spotkania przedstawicieli instytucji należących do Networku odbywają się co najmniej raz na kwartał. Na następnym spotkaniu kontynuowanym będzie temat udziału krajów bałtyckich w pomocy militarnej i humanitarnej w wojnie w Ukrainie.

Fot. 3

Fot. 3. Obrady Networku, fot. Anna Mazurkiewicz

Fot.4   Fot.5

Fot. 6   Fot. 6A