Odense: projekt dot. dezinformacji w czasie zimnej wojny
Studenci Wydziału Historycznego wzięli udział w projekcie dotyczącym dezinformacji w czasie zimnej wojny
W minionym semestrze studenci III roku Historii wzięli udział w międzynarodowym projekcie dotyczącym dezinformacji w czasie zimnej wojny. Projekt realizowany był z partnerami zagranicznymi i składał się z dwóch, ściśle powiązanych ze sobą elementów.
Pierwszym z nich były przeprowadzone przez studentów badania dot. zachodnich audycji radiowych w czasie zimnej wojny realizowane w ramach Cold War Communications Project. Projektem prowadzonym pod auspicjami Biblioteki Kongresu USA kieruje prof. Jane Curry (Santa Clara University), która aktywnie uczestniczyła w przygotowaniu naszych studentów UG do przeprowadzenia wywiadów i w analizie opracowanych przez nich materiałów.
https://www.loc.gov/programs/national-recording-preservation-plan/about-this-program/radio-preservation-task-force/current-projects/
Opracowanie wyników badań przeprowadzonych przez naszych studentów znajduje się w pliku pdf zamieszczonym poniżej.
Drugą część projektu stanowiły warsztaty zatytułowane: „From POISON PEN to FAKE NEWS. Disinformation from the Cold War Until Today”, które zostały zrealizowane dzięki wsparciu otrzymanemu z Instytutu Lecha Wałęsy. Partnerami przedsięwzięcia były także: Uniwersytet Południowej Danii, Uniwersytet Palackiego w Ołomuńcu, Biblioteka Vaclava Havla w Pradze, Muzeum zimnej wojny - Fort na wyspie Langelands oraz oczywiście Wydział Historyczny UG. Program warsztatów z udziałem wykładowców z pięciu krajów (Czech, Danii, Litwy, Niemiec i Polski) specjalizujących się w badaniach nad komunikacją w czasie zimnej wojny zakładał trzy kolejne spotkania. Niestety, COVID-19 pokrzyżował nasze plany i do skutku doszedł tylko jeden wyjazd.
W dniach 6-7 marca 2020 studenci Wydziału Historycznego UG oraz studenci Uniwersytetu Południowej Danii uczestniczyli w seminarium i warsztatach, które odbyły się na kampusie Uniwersytetu Południowej Danii w Odense. Uczestnicy projektu zwiedzili Fort Langelands i wysłuchali przygotowanych z tej okazji wykładów poprowadzonych przez naszych duńskich partnerów. Ponadto, w czasie pobytu w Danii, studenci Wydziału Historycznego UG zaprezentowali duńskim studentom wnioski płynące z przeprowadzonych przez nich wywiadów dotyczących recepcji zachodnich audycji radiowych w PRL. [Poniżej kilka zdjęć z wyjazdu].
Niestety z powodu ograniczeń w podróżach, przeniesieniu zajęć na uczelniach do sieci internet, kolejne spotkania z wykładowcami i studentami z innych krajów zostały anulowane.
W dniu 30 czerwca 2020 miała miejsce premiera filmu podsumowującego projekt, w którym - dzięki życzliwości Instytutu Lecha Wałęsy – na pytania duńskich i polskich studentów odpowiedział przywódca pierwszej Solidarności i pierwszy prezydent powojennej Polski wybrany w wolnych wyborach – Lech Wałęsa.
Film znajduje się w serwisie YouTube:
https://www.youtube.com/watch?v=uWk1Rm7vA4M
Koordynatorem projektu na Wydziale Historycznym była dr hab. Anna Mazurkiewicz, prof. UG. Za organizację warsztatów w Odense odpowiadał prof. uczelni: Thomas Wegener Friis. Na zaproszenie organizatorów wykładowcami, którzy wzięli udział w projekcie byli: Douglas Selvage (Uniwersytet Humboldta w Berlinie), Ondrej Filipec (Uniwersytet Palackiego w Ołomuńcu) oraz Inga Zaksauskiene (Uniwersytet Wileński).
Wszystkim studentom, wykładowcom oraz parterom instytucjonalnym serdecznie dziękujemy!
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
Finding the "hidden listener" | 6.22 MB |