Neapol

Wyjazd studentów historii sztuki do Neapolu 6-16.03.2016.

NEAPOL

Historia sztuki UG

6 - 16 marca 2016 r.

neapol

Celem tegorocznego objazdu zabytkoznawczego studentów historyków sztuki było zapoznanie się z najważniejszymi zabytkami Neapolu oraz jego okolic. Wyjazd odbył się w dniach 6-16.03.2016 r. Uczestniczyło w nim 22 studentów studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich.

Temat przewodni objazdu „Neapol. Artystyczna stolica królestwa” został ustalony w związku z problematyką zajęć fakultatywnych prowadzonych w semestrze zimowym 2015/2016 przez dr Jacka Bielaka. Mimo, iż zajęcia były przeznaczone dla studentów studiów licencjackich, to sam wyjazd obejmował również uczestników reprezentujących starsze roczniki studentów. Jedynym warunkiem było przygotowanie odpowiedniego referatu i zapoznanie się w trybie e-learingowym z problematyką oraz stanem badań dotyczących sztuki Neapolu, udostępnionych na portalu edukacyjnym UG.

Program wyjazdu był tym razem bardzo napięty organizacyjnie i niezwykle zróżnicowany. Zdecydowała o tym liczebność i chronologia zachowanych zabytków Neapolu, obejmująca zarówno czasy najdawniejsze, jak i sztukę średniowieczną, nowożytną oraz współczesną. W sumie, aż 11-dniowy wyjazd umożliwił odwiedzenie poza samym Neapolem kilku innych ważnych miejscowości leżących w pobliżu. Wybór padł na rezydencję i ogrody Burbonów w Cassercie, Pompeje i Herkulanum, nabrzeże Amalfi  (wraz z katedrą amalfitańską i willą Ruffolo w Ravello), starożytne Pozzuoli, a także obejmował wyprawę na wyspę Capri. Niezapomnianym przeżyciem były tam nie tylko pejzaże, ale - zwłaszcza - dotarcie do znajdujących się na szczycie wyspy ruin starożytnej willi Tyberiusza (zwanej Villa Iovis) oraz modernistycznej willi Curzio Malaparte, wykonanej według niezwykle oryginalnego projektu Adalberto Libery.

W zasadniczej części program wyjazdu obejmował dzieła architektury i sztuki nowożytnej. Poznanie układu urbanistycznego ułatwiały punkty widokowe z atrakcyjną panoramą na Zatokę Neapolitańską oraz położenie miasta, dość równomiernie rozłożonego wśród wzgórz. Wśród odwiedzanych miejsc znalazły się główne zamki (Castello Nuovo, Castello dell Ovo) i rezydencje królewskie (Museo di Capodimonte, Palazzo Reale w Neapolu i Portici) oraz pałace arystokracji (Museo Filangieri), kościoły i klasztory (Certosa di San Martino).

Ze sztuką starożytną grupa zapoznała się głównie w neapolitańskim Muzeum Archeologicznym oraz odwiedzając amfiteatr i Serapeion w Pozzuoli. Całodzienna wyprawa do Pompei i Herkulanum pozwoliła zapoznać się z obecnym stanem wykopalisk archeologicznych i problemami konserwacji tego rozległego kompleksu zabytków starożytnych. Na ślady antycznych budowli natykano się także w licznych kościołach oraz samej katedrze w Neapolu i Pozzuoli. Dość zaskakujące były dobrze zachowane fragmenty amfiteatru w podziemnej części historycznej części dzielnicy Neapolu. Obecnie miejsce to można zobaczyć jedynie wykupując bilet do „Napoli Sotterranea”, sieci podziemnych korytarzy udostępnionych turystom i reklamowanych jako jedna z głównych atrakcji Neapolu.

Sporym urozmaiceniem były referaty dotyczące sztuki nowoczesnej, omawiane w kontekście prób rewitalizacji zaniedbanych dzielnic czy poprawy wizerunku miasta  (np. stacje metra zaprojektowane przez międzynarodową grupę artystów). Dla wielu uczestników istotnym punktem wyjazdu było szczególnie zapoznanie się z architekturą współczesną, która chętnie odwoływała się do wzorców modernizmu tworząc jednocześnie jego specyficznie włoską wersję (dzielnica faszystowska w historycznej części Neapolu oraz kompleks urbanistyczny wystawy Mostra d’Oltremare).

Reasumując, wyjazd był w opinii uczestników ważnym elementem studiów i źródłem inspiracji do poznania nowych zagadnień.

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 28. Kwiecień 2016 - 09:02; osoba wprowadzająca: Aleksander Jafra Ostatnia zmiana: piątek, 28. Czerwiec 2019 - 11:00; osoba wprowadzająca: Aleksander Jafra