Wystawy na Historycznym: „The Faces of River” oraz „Jan Stanisław Kubary, 1846-1896, Pioneer in the exploration of Micronesian culture and nature, from Poland. His life, achievements, and legacy”

Zapraszamy serdecznie na dwie wystawy czasowe, których otwarcie towarzyszyło sympozjum naukowemu Studies on American and Oceanian indigenous societies in Northern and Central Europe: past and present, odbywającemu się w dniach 23-24 lutego 2024 r. na Wydziale Historycznym UG.

Wystawa „The Faces of River” przedstawia fragment kolekcji przekazanej uczelni przez prof. dr hab. Wojciecha Bębna, wybitnego polskiego antropologa specjalizującego się w etnografii Australii i Oceanii, byłego kierownika i współorganizatora Instytutu Antropologii UG w latach 2010-2019.

Została ona przygotowana przez studentów I i II roku studiów magisterskich na kierunku Etnologia w ramach zajęć dydaktycznych prowadzonych przez mgr Martę Szaszkiewicz w Instytucie Antropologii UG: Rafała Pawłowskiego, Dominikę Konkol, Julię Borkowską, Zuzannę Śmigielską, Roberta Dettlaffa, Natalię Westphal, Natalię Mogiełkę, Martę Andrzejewską, Kamila Kwietnia, Filipa Śmigielskiego, Emilię Florczyk, Dominikę Słabą, Elżbietę Hoppe, Aleksandrę Szmul.

Prezentowane obiekty stanowią część unikatowej kolekcji dydaktycznej, dzięki której studenci mają możliwość pogłębiania wiedzy z zakresu kultur pozaeuropejskich. Kolekcja stała się również integralną częścią warsztatów etnograficznych oraz muzealniczych. W przyszłości kolejne fragmenty kolekcji zostaną zaprezentowane na wystawie stałej Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego oraz na planowanej większej wystawie czasowej.

Przy otwarciu wystawy o samej kolekcji oraz pracy nad nią opowiedział Rafał Pawłowski. Projekt graficzny zaś przygotowała Zuzanna Śmigielska.

Druga ekspozycja pt. „Jan Stanisław Kubary, 1846-1896, Pioneer in the exploration of Micronesian culture and nature, from Poland. His life, achievements, and legacy”, poświęcona jest postaci czołowego polskiego podróżnika, etnografa i badacza kultur z obszaru Mikronezji w XIX wieku. Twórcą wystawy jest prof. Aleksander Posern-Zieliński z Instytutu Antropologii i Etnologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Obydwie wystawy można oglądać do końca kwietnia br. w holu na parterze budynku Wydziału Historycznego UG przy ul. Wita Stwosza 55 w Gdańsku.

Data publikacji: czwartek, 14. Marzec 2024 - 13:51; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: czwartek, 14. Marzec 2024 - 14:34; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska