"UkraineReal. Wojna bez filtra, bez edycji." - Piątek na Historycznym w rocznicę wojny na Ukrainie

W pierwszą rocznicę napadu Federacji Rosyjskiej na Ukrainę 24 lutego 2023 r. w auli im. prof. J. Sokołowskiego w Bibliotece Głównej UG odbyło się wyjątkowe wydarzenie z cyklu "Piątek na Historycznym" - UkraineReal. Wojna bez filtra, bez edycji.

Wszystkich przybyłych na to wydarzenie powitał Dziekan Wydziału Historycznego dr hab. Arkadiusz Janicki, prof. UG.

Na spotkaniu, które poprowadził prof. dr hab. Igor Hałagida, rozmawialiśmy o toczącej się wojnie, o tym co było rok temu, o tym co będzie w przyszłości. Wysłuchaliśmy relacji osób, które uciekły z Ukrainy, w tym studentów z Mariupola, a także osób bezpośrednio zaangażowanych w pomoc Ukraińcom.

Mieliśmy także okazję porozmawiać z Olgą Solarz - pomagającą żołnierzom i medykom na froncie wolontariuszką z Fundacji "Magia Karpat" w Przemyślu, która połączyła się z nami ze strefy przyfrontowej.

Gości z Ukrainy: dr Viktorię Voloshenko - adiunkta badawczego w Instytucie Historii UG oraz pracownika Narodowego Uniwersytetu Transportu w Kijowie, mgr. Antona Huza - doktoranta Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych i Społecznych UG oraz Oleha Khrystiuka - studenta II roku MSU na kierunku Krajoznawstwo i Turystyka Historyczna, przedstawiła dr hab. Magdalena Nowak. prof. UG.

Wydarzenie podsumowała dr hab. Anna Mazurkiewicz, prof. UG, jednocześnie podkreślając sukces zbiórki Wydziału Historycznego dla Ukrainy, w której udało nam się zebrać, ponad założony cel 3000 zł, kwotę 3870 zł. Dziękujemy serdecznie wszystkim, który wsparli nas w tej zbiórce! To już trzecia zbiórka naszego Wydziału dla Ukrainy zakończona sukcesem.

Data publikacji: wtorek, 28. luty 2023 - 11:09; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: piątek, 27. Październik 2023 - 12:00; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska