Aktualności Zakładu Historii Powszechnej Średniowiecza

Pelplin pasek

strona zakładu na facebook

W ramach Pracowni Regionalnej REGIOTEKI Biblioteki Elbląskiej 27.06.2023 r. odbyło się kolejne spotkanie prezentujące wyniki naszych badań.

Tym razem dotyczące książki: Pomerania-Prussia-Polonia

Pomerania

W dniach 21-23 czerwca 2023 r. odbyła się na Wydziale Historycznym Konferencja Komisji Historii Miast Komitetu Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk

Tematem wiodącym konferencji było: Miasto i rzeka w epoce przedprzemysłowej

podsumowanie konferencji i fotorelacja

plakat woda

Ukazała się książka pt.: "Pomerania – Prussia – Polonia. Rozprawy ofiarowane prof. Wiesławowi Długokęckiemu" pod redakcją Rafała Kubickiego, wydana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego.

Księga Jubileuszowa na 65-lecie urodzin prof. Wiesława Długokęckiego zawiera 39 studiów, przygotowanych przez jego uczniów i współpracowników. Poszczególne opracowania dotyczą różnych zagadnień z zakresu średniowiecznych i nowożytnych dziejów Pomorza, Prus Krzyżackich i Królewskich oraz Polski. Prezentują one najnowsze badania nad historią miast, historią społeczno-gospodarczą i historią Kościoła, w tym przede wszystkim dziejami władztwa zakonu krzyżackiego w Prusach.

W ramach Pracowni Regionalnej REGIOTEKI Biblioteki Elbląskiej 23.02.2023 r. odbyło się kolejne spotkanie prezentujące wyniki naszych badań.

Tym razem dotyczące książki: Franciszkanie w Gdańsku w XV-XVI wieku, Gdańsk 2022.

Zachęcamy do wysłuchania wykładów prof. Rafała Kubickiego i prof. Sławomira Kościelaka, towarzyszących publikacji Muzeum Gdańska pt.: Dominikanie w Gdańsku. 800 lat zakonu dominikanów w Polsce. Katalog wystawy Muzeum Gdańska, red. K. Darecka, A. Frąckowska, Gdańsk 2021.
Spotkanie zatytułowane: „Od fun­da­cji do kasaty – losy gdańskich domi­ni­ka­nów” odbyło się w Ratuszu Głów­nego Mia­sta, w Wielkiej Sali Wety, w dniu 21.10.2021 r.

dominikanie

W ramach Pracowni Regionalnej REGIOTEKI Biblioteki Elbląskiej 30.11.2021 r. odbyło się kolejne spotkanie prezentujące wyniki naszych badań.

Zapraszamy do obejrzenia relacji video z tego spotkania:

Wiesław Długokęcki, Ujarzmianie świata przyrody, czyli o średniowiecznym zagospodarowywaniu Żuław i Mierzei

ujarzmianie swiata

W ramach Pracowni Regionalnej REGIOTEKI Biblioteki Elbląskiej 8.07.2021 r. odbyło się kolejne spotkanie prezentujące wyniki ostatnich badań.

Zapraszamy do obejrzenia relacji video z tego spotkania:

Rafał Kubicki, Dzieje szpitalnictwa na Pomorzu (tom XI Studia Historica Gedanensia "Od hospitale do szpitala")

SHG

Ukazał się numer 8/2020 czasopisma „Progress. Journal of Young Researchers”, a w nim między innymi artykuły oparte na wystąpieniach ze współorganizowanych przez nasz zakład konferencji z cyklu „Origines et mutationes III”, poświęconej elitom, oraz „Origines et mutationes V”, która dotyczyła tematu kryzysów i reform.

W tomie zamieszczono również opracowania dwóch absolwentów seminarium mediewistycznego prowadzonego w naszym zakładzie (Panów Kacpra Panka i Adama Stelmaszewskiego).

1

W dniach 21-22.06.2021 r. odbyła się na Wydziale Historycznym konferencja Międzynarodowej Komisji Historycznej do Badań nad Zakonem Krzyżackim (Internationale Historische Kommission zur Erforschung des Deutschen Ordens)

zatytułowana:

Zakon krzyżacki jako inwestor. Budowa i rozbudowa infrastruktury

(Der Deutsche Orden als Bauherr. Auf- und Ausbau der Infrastrukturen)

w jej trakcie referaty wygłosili pracownicy naszego zakładu

program konferencji

plakat

W ramach Pracowni Regionalnej REGIOTEKI Biblioteki Elbląskiej 18.05.2021 r. odbyło się kolejne spotkanie prezentujące wyniki ostatnich badań.

Zapraszamy do obejrzenia relacji video z tego spotkania:

Rafał Kubicki, Prussia Monastica, czyli o zakonach w Prusach Krzyżackich, Królewskich i Zachodnich

W ramach Pracowni Regionalnej REGIOTEKI Biblioteki Elbląskiej pracownicy i doktoranci naszego zakładu prezentowali ostatnio wyniki swoich badań.

Zapraszamy do obejrzenia relacji video z tych spotkań:

Rafał Kubicki, Testamenty mieszkańców Elbląga w średniowieczu (15.09.2020 r.)

obrazek k

Aleksandra Girsztowt, Średniowieczne rzemiosło w małych miastach pomorskich (28.07.2020 r.)

obrazek g

Maciej Badowicz, Krzyżacy i wino (15.05.2020 r.)

obrazek b2

Ukazała się książka prezentująca materiały z dwóch pierwszych konferencji Origines et Mutationes I-II

We invite you to read our publication with articles from previous editions of the conference

okładka Origines I-II

Origines et mutationes. Transfer - Exchange - Power, ed. A. Girsztowt, P. Kitowski, A. Gierszewski, Kraków 2017, ss. 289 (cała książka w formacie pdf).

Data publikacji: czwartek, 13. Wrzesień 2018 - 10:33; osoba wprowadzająca: Rafał Kubicki Ostatnia zmiana: środa, 19. Lipiec 2023 - 11:45; osoba wprowadzająca: Rafał Kubicki