Etnologia na Wydziale Historycznym

ATUTY KIERUNKU:

  • Etnologia (antropologia kulturowa) na UG to studia, dzięki którym poznasz i zrozumiesz inne kultury.
  • Będziesz też dobrze orientować się w mechanizmach rządzących współczesnym światem.
  • Zyskasz szerokie humanistyczne wykształcenie oraz konkretne umiejętności praktyczne – kontaktu i pracy z ludźmi, komunikacji międzykulturowej, krytycznej analizy oraz realizowania jakościowych badań społecznych.
  • Atutem studiów są zajęcia ze specjalistami, którzy bezpośrednio badają m.in. ludy tubylcze Amazonii, Afryki czy Nowej Gwinei, kultury Hiszpanii czy mniejszości narodowe i religijne w Polsce, ale też zagadnienia związane z tożsamością, etnicznością, pamięcią kulturową czy współczesnym folkiem.
  • We współczesnym wielokulturowym świecie umiejętność porozumienia się z ludźmi o odmiennej kulturze, religii czy obyczajach, jest ważnym atutem.

 

PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA

Absolwent etnologii (antropologii kulturowej) zyskuje unikalny zestaw umiejętności cenionych na rynku pracy: potrafi analizować i prezentować dane, przeprowadzić badania naukowe, pozwalające zrozumieć ludzi i ich potrzeby. Potrafi pracować z tekstem, jest kreatywny i otwarty. Wie, jak rozmawiać z ludźmi, potrafi pracować w zespole, podejmować inicjatywy edukacyjne i rozumie znaczenie różnic kulturowych. Takie umiejętności pozwalają na podjęcie pracy w rozmaitych obszarach w:

  • instytucjach kultury (w tym muzeach), organizacjach pozarządowych i specjalistycznych urzędach,
  • międzynarodowych agendach pomocowych i w sektorze turystycznym,
  • agencjach marketingowych badających rynek,
  • w ośrodkach naukowych i badawczych (w tym ośrodkach badań opinii publicznej i zachowań konsumenckich).

1

 

Etnologia na Wydziale Historycznym UG

Ciekawi Cię świat, lubisz podróże w nieznane, chciałbyś wypalić fajkę pokoju przed indiańskim wigwamem lub dotrzeć do serca Afryki? A może wolisz wypady na współczesną wieś, gdzie nowoczesność miesza się z tradycją i opowieści o utopcach przeplatają się z dyskusją o smartfonach? Lub może po prostu chciałbyś lepiej zrozumieć zmieniającą się na Twoich oczach rzeczywistość? Jeśli na któreś z pytań odpowiedziałeś „tak”, to etnologia będzie dla Ciebie nie tylko sposobem na zdobycie atrakcyjnego dla pracodawców wykształcenia, ale też przygodą, ścieżką umożliwiającą realizację własnych pasji i marzeń. Spotkasz tu wśród studentów innych zapaleńców, którzy podzielą się z Tobą wiedzą o słowiańskich mitach, nauczą składać japońskie origami albo zaproszą Cię do wspólnego etnomuzykowania. Profesjonalnymi przewodnikami po tej fascynującej dyscyplinie będą nasi pracownicy, doświadczeni badacze terenowi, którzy prowadzili swoje badania na wszystkich nieomal kontynentach: od amazońskiej puszczy poprzez górzyste krainy Hiszpanii i malownicze wsie Pomorza. Na prowadzonych przez nich zajęciach poznasz kultury odległe w przestrzeni i czasie, a podczas praktyk terenowych sam staniesz się badaczem. Etnologia bowiem to nauka o człowieku i właśnie bezpośredni kontakt z drugim człowiekiem jest jej podstawową metodą badawczą. Dzięki niej poznajemy Innych: tubylców z egzotycznych wysp albo milczących Basków z Pirenejów. Poznając Innych, poznajemy też samych siebie, gdyż nauka ta pozwala nam spojrzeć z dystansu na naszą własną kulturę. Niesie też ze sobą bardziej wymierne korzyści. Absolwenci etnologii we współczesnym, coraz bardziej różnorodnym świecie stają się poszukiwanymi pracownikami. Są specjalistami od komunikacji pomiędzy odmiennymi kulturami i narodami. Znajdują zatrudnienie nie tylko w instytucjach kultury, muzeach, ale także w mediach oraz w wielu instytucjach państwowych i organizacjach pozarządowych, które potrzebują ekspertów pozwalających zrozumieć ludzi i ich potrzeby. Znajomość metod badań jakościowych pomaga w znalezieniu pracy w ośrodkach badań konsumenckich i agencjach marketingowych.

Tekst: dr Monika Milewska

 

1

Fot. 1. Amazonia – lądowanie awionetki w osadzie indiańskiej (T. Buliński)  

 

1

Fot. 2. Polska – członkinie zespołu ludowego z Włodawy (A. Paprot-Wielopolska)

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: piątek, 2. Lipiec 2021 - 08:59; osoba wprowadzająca: Wacław Kulczykowski Ostatnia zmiana: środa, 12. Kwiecień 2023 - 12:05; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska