Piątek na Historycznym - spotkanie z autorami książki "Kościoły, wyznania, wspólnoty i związki religijne w Królestwie Polskim (1815-1914)",

Profesorowie Krzysztof Lewalski oraz Tadeusz Stegner są Autorami wspólnej publikacji wydanej przez Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego w 2022 r. a zatytułowanej „Kościoły, wyznania, wspólnoty i związki religijne w Królestwie Polskim (1815-1914)”. W interesujący i bardzo uporządkowany sposób przedstawiono w niej pięć różnych wyznań oraz ich wewnętrznych odłamów: katolicyzm oraz powstały w jego łonie mariawityzm (część opracowana przez K. Lewalskiego) oraz prawosławie (w tym także unici i staroobrzędowcy), protestantyzm (kościół ewangelicko-augsburski, baptystów, braci morawskich czyli herrnhutów), judaizm i islam (ostatnie cztery wyznania opracowane przez T. Stegnera).

Promocja książki miała miejsce w piątek, 22 kwietnia 2022 r. na Wydziale Historycznym i zgromadziła liczne grono osób zainteresowanych historią i działalnością tych kościołów w tzw. „długim wieku XIX” w Królestwie Polskim. Spotkanie otworzył Dziekan WH dr hab. Arkadiusz Janicki, prof. UG a poprowadziła dr Iwona Janicka, która rozmawiała z Autorami o znaczeniu więzi narodowo-religijnej w tym czasie, jej znaczeniu dla identyfikacji narodowej oraz w ogóle wpływie religii i różnych wyznań na budowę tożsamości narodowej. Wśród poruszanej tematyki znalazły się także pytania o rolę kobiet w poszczególnych wyznaniach, wzajemne relacje między wyznawcami różnych religii, procesy asymilacyjne wśród żydów i protestantów, działalność polityczną przedstawicieli opisanych kościołów.

Książka spotkała się z życzliwym odbiorem, czego dowodem była liczba sprzedanych podczas promocji egzemplarzy. Wśród uczestników spotkania rozlosowano także trzy darmowe książki.

Data publikacji: piątek, 22. Kwiecień 2022 - 17:30; osoba wprowadzająca: Aneta Plaskiewicz Ostatnia zmiana: piątek, 27. Październik 2023 - 09:33; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska