Międzynarodowe sympozjum: „Od Wolnej Europy do Wolnej Polski: Komitet Wolnej Europy w czasie zimnej wojny”.

W dniach 5-6 września 2014 roku na Uniwersytecie Gdańskim odbędzie się międzynarodowe sympozjum: „Od Wolnej Europy do Wolnej Polski: Komitet Wolnej Europy w czasie zimnej wojny”. Organizatorami sympozjum są: Europejskie Centrum Solidarności, Instytut Pamięci Narodowej i Uniwersytet Gdański.

Z dumą informujemy, że obrady sympozjum odbędą się pod Patronatem Prezydenta  Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Gdańskie spotkanie zaplanowano w formie pięciu paneli dyskusyjnych. W piątek, 5 września 2014, od godziny 9:00 do 19:00 odbędą się następujące sesje: 

- „Uchodźcy polityczni a amerykańska polityka zagraniczna w pierwszych latach zimnej wojny”,

- „ Początki Komitetu Wolnej Europy i uruchomienie Radia Wolna Europa”,

- „Programy wsparcia dla uchodźców politycznych prowadzone przez KWE”

-  „Od ulotek po książki: programy dystrybucji słowa drukowanego prowadzone przez KWE”.

Natomiast w sobotę (6 września 2014) o godz. 9:00 rozpocznie się panel zatytułowany:

- „Krucjata wolności: znaczenie w Ameryce i za żelazną kurtyną”. 

W ramach wyżej wymienionych paneli dyskusyjnych w Gdańsku obradować będą znani i cenieni badacze dziejów zimnej wojny z dziesięciu krajów świata, m.in. Scott Lucas,  Kenneth Osgood, Michael Warner, czy Hugh Wilford. Wśród gości sympozjum znajdą się także osoby, które pracowały, bądź współpracowały z Komitetem Wolnej Europy, czy Amerykańską Agencją Informacyjną (USIA), m.in.: A. Ross Johnson, Leonard Baldyga, Richard Cummings, Richard Rowson.

Gratką dla studentów historii i osób zainteresowanych działalnością opozycyjną w kraju i za granicą, drugim obiegiem wydawniczym, współpracą z emigracją niepodległościową i z Amerykanami będą z pewnością relacje świadków historii: Mirosława Chojeckiego, Roberta Gilette, Andrzeja Mietkowskiego i Witolda Pronobisa. W obradach sympozjum wezmą także udział badacze zaangażowani w Centralny Projekt Badawczy IPN „Polska emigracja polityczna 1939-1990”, m.in. Małgorzata Choma-Jusińska i Paweł Sowiński.  Spośród polskich badaczy w obradach udział wezmą też Paweł Machcewicz i Jakub Tyszkiewcz. Wśród gości zagranicznych znajdą się również autorzy, którzy pod redakcją Katalin Kádár Lynn przygotowali tom poświęcony w całości dziejom Komitetu Wolnej Europy.

Dzięki współpracy z wydawcami, w trakcie obrad sympozjum będzie można zapoznać się najnowszymi publikacjami dotyczącymi dyskutowanej problematyki, zarówno z Polski, z Europy, jak i ze Stanów Zjednoczonych.

Na zakończenie otwartej dla publiczności części obrad, w sobotę o godzinie 11:30 będzie miał miejsce wykład Prezydenta Estonii Toomasa Hendrika Ilvesa, który specjalnie w tym celu przyjedzie tego dnia do Polski.

Wsparcie w organizacji tego wyjątkowego, światowego spotkania badaczy dziejów zimnej wojny w Gdańsku – „mieście wolności” – zaoferowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Ponadto, partnerami organizatorów zostały znane i cenione instytucje zajmujące się gromadzeniem, przechowywaniem i badaniem materiałów archiwalnych dotyczących tej problematyki z Europy i Stanów Zjednoczonych:  Instytut Hoovera z Uniwersytetu Stanforda (Hoover Institution, Stanford University), Archiwum Społeczeństwa Otwartego (Open Society Archives) z Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie (Central European University), Centrum Wilsona z Waszyngtonu (Wilson Center), Uniwersytet w Lejdzie (Universiteit Leiden). Partnerem organizatorów jest także wydawnictwo Helena History Press ze Stanów Zjednoczonych. 

Patronat medialny nad spotkaniem badaczy dziejów Komitetu Wolnej Europy objęło Polskie Radio, które na swoich stronach internetowych prowadzi specjalny portal poświęcony dziejom rozgłośni polskiej Radia Wolna Europa (www.wolnaeuropa.polskieradio.pl)

Obrady prowadzone w języku angielskim odbędą się w dniach 5 i 6 września (piątek i sobota) na kampusie Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku-Oliwie, w auli Wydziału Nauk Społecznych S205, przy ul. Bażyńskiego 4. Organizatorzy zapewniają tłumaczenia symultaniczne (angielsko-polskie). Szczegółowy program obrad znajduje się  w załączniku. Wstęp na obrady sympozjum jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Dla osób, które nie będą mogły przybyć do Gdańska IPN TV przygotuje transmisję (http://pamiec.pl/pa/ipn-tv).

Serdecznie zapraszamy!!!

Komitet organizacyjny:

Przewodniczący: A. Ross Johnson (Wilson Center & Hoover Institution, USA)

Katalin Kádár Lynn (Eötvös Loránd University, Węgry)

Anna Mazurkiewicz (Uniwersytet Gdański, Polska)

Giles Scott Smith (Universiteit Leiden, Holandia)

 

Kontakt z organizatorami: e-mail: fecsymposium@gmail.com

Biuro Konferencji: Dr. Anna Mazurkiewicz, Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 55 pok. 2.37, 80-952 Gdańsk

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 21. Lipiec 2014 - 08:53; osoba wprowadzająca: Importer Automatyczny Ostatnia zmiana: poniedziałek, 18. Sierpień 2014 - 12:44; osoba wprowadzająca: Aleksander Jafra