Sympozjum naukowe Studies on American and Oceanian indigenous societies in Northern and Central Europe: past and present

W dniach 23 i 24 lutego 2024 r. w auli Biblioteki Głównej Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się międzynarodowe sympozjum naukowe Studies on American and Oceanian indigenous societies in Northern and Central Europe: past and present, dotyczące przeszłych i współczesnych studiów na temat rdzennych społeczeństw obu Ameryk i Oceanii prowadzonych w Północnej i Centralnej Europie. Organizatorami wydarzenia byli: Instytut Antropologii, Wydział Historyczny oraz Katedra im. Marii Janion Uniwersytetu Gdańskiego przy współudziale Centrum Studiów Andyjskich Uniwersytetu Warszawskiego oraz Oddział Polski the Explorers Club.

Komitet naukowy konferencji tworzyli prof. Mariusz Ziółkowski z Uniwersytetu Warszawskiego oraz dr hab. Tarzycjusz Buliński, prof. UG i dr Filip Rogalski z Instytutu Antropologii Uniwersytetu Gdańskiego. Organizację wydarzenia wsparły mgr Anna Lachowska, Monika NagórskaAneta Plaskiewicz z Biura Dziekana WH.

Sympozjum otworzył Dziekan Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Arkadiusz Janicki, prof. UG wraz z prof. Mariuszem Ziółkowskim.  W wydarzeniu udział wzięli badacze z ośrodków akademickich i muzealnych z: Norwegii (Kon Tiki Museum, Oslo), Finlandii (University of Helsinki), Danii (National Museet, Kopenhaga), Francji (Musée du quai Branly, Paryż), Wielkiej Brytanii (University of Reading) oraz Polski (Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Gdański). W ciągu dwóch dni wygłoszono 15 referatów naukowych z dziedziny antropologii (etnologii), archeologii i muzealnictwa. Poruszano tematy głównie z zakresu historycznych i dzisiejszych kultur tubylczych Andów i Ameryki Środkowej oraz współczesnych ludów tubylczych Amazonii, ale znalazło się też miejsce na wystąpienia dotyczące słynnych eksperymentów etnograficznych Thora Heyerdalha (wyprawa Kon-Tiki) czy ikonografii sztuki naskalnej z Południowego Zachodu Ameryki Północnej (program sympozjum).

Sympozjum towarzyszył wykład otwarty dla publiczności dr. Macieja Sobczyka z Uniwersytetu Warszawskiego pt. „Rapa Nui: między lądem a Oceanem” na temat historii i współczesności Wyspy Wielkanocnej oraz projekcja filmu pt. „Polish Explorers of the New World and the Islands of the Pacific”. Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością Konsul Honorowy Republiki Chile Marek Stefan Listowski, Konsul Honorowy Królestwa Niderlandów Dorota Monika Rosiak oraz Konsul Honorowy Republiki Peru Roman Walasiński.

Ponadto przy okazji sympozjum nastąpiło otwarcie dwóch wystaw: „The Faces of River” przedstawiającej fragment kolekcji prof. Wojciecha Bębna oraz „Jan Stanisław Kubary, 1846-1896, Pioneer in the exploration of Micronesian culture and nature, from Poland. His life, achievements, and legacy” poświęconej postaci polskiego podróżnika i etnografa (Wystawy o Oceanii na Wydziale Historycznym: The Faces of River”, „Jan Stanislaw Kubary”).

Sympozjum było okazją do wymiany doświadczeń i wiedzy pozyskanej przez zaangażowane ośrodki w ramach badań archeologicznych i etnologicznych oraz do nawiązania dalszej naukowej współpracy. Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem studentów etnologii, którzy aktywnie uczestniczyli w obradach i dyskusjach kuluarowych.

Data publikacji: czwartek, 14. Marzec 2024 - 10:46; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: czwartek, 14. Marzec 2024 - 14:43; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska