III Kongres Młodej Nauki – Panel Historycznie Różnorodny

W dniach 6-8 lipca 2023 na Uniwersytecie Gdańskim odbył się III Kongres Młodej Nauki. Dnia 8 lipca na Wydziale Nauk Społecznych miał miejsce „Panel Historycznie Różnorodny”, w ramach którego studenci Wydziału Historycznego zaprezentowali referaty. Organizatorem i moderatorem Panelu był Paweł Nowak, student kierunku Historia studiów magisterskich, 2022/2023, uczestnik seminarium magisterskiego w Zakładzie Historii Średniowiecza Polski i Nauk Pomocniczych Historii, IH, UG. Opiekunką naukową panelu była prof. dr hab. Beata Możejko, z IH UG.

W ramach panelu wygłoszono 8 referatów, o różnorodnej tematyce od historii średniowiecznej po historię współczesną. Wydział Historyczny z referatami reprezentowali, oprócz wspomnianego Pawła Nowaka, studenci: Patryk Brylowski - Historia, studia magisterskie, seminarium: Zakład Historii XIX wieku, Kamil Lewalski – Historia, studia magisterskie, seminarium: Zakład Historii XIX wieku, Paweł Szroda - Historia, studia magisterskie, seminarium: Zakład Historii Średniowiecza Polski i Nauk Pomocniczych Historii. Uczestnikiem panelu był także student z Wydziału Prawa i Administracji UG, Patryk Superson. Poza tym w panelu udział wzięli: mgr Joanna Chudzicka – doktorantka Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie, mgr Barbara Kosińska z Akwarium Gdyńskiego, Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowy Instytut Badawczy oraz Krzysztof Rogulski - doktorant z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Zarówno prof. Możejko, jak i organizator panelu – Paweł Nowak składają serdeczne podziękowania uczestniczkom i uczestnikom panelu.

Komitet Organizacyjny III Kongresu Młodej Nauki:

Łukasz Bień, Dominik Walczak, Paweł Serafin, Dominik Bień, Piotr Zieliński, Piotr Patalas, Maciej Ciemny, Mateusz Baluk, Jakub Zboiński, Andrzej Nuckowski, Sebastian Barczak, Wiktoria Chudzik, Bartosz Chojnacki, Wojciech Giernat, Damian Makowski, Karolina Ciemińska, Weronika Kowalska, Katarzyna Kryńska, Kacper Wiśniewski, Piotr Syczak, Krzysztof Dmochowski. Więcej informacji: https://kongresmlodejnauki.pl/komitet-organizacyjny-2023/

Referaty zostały wygłoszone w kolejności alfabetycznej, jak poniżej:

1. Brylowski Patryk (Uniwersytet Gdański) Wiadomości, a prawda, na przykładzie przewrotu majowego.
  2. Chudzicka Joanna (Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie) Walka o pamięć - działania krakowskiej bezpieki przeciwko akowskiemu kronikarstwu.
  3. Kosińska Barbara (Akwarium Gdyńskie Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy) Kim Bałtyk w legendach stoi? – analiza porównawcza postaci z legend o Morzu Bałtyckim z terenu Polski i Skandynawii.
  4. Lewalski Kamil (Uniwersytet Gdański) Marzenie, obiekt wstydu, pożądany klasyk, czyli Fiat 126p w świadomości kulturowej Polaków.
  5. Nowak Paweł (Uniwersytet Gdański) Postać Św. Michała Archanioła i jego zbroja na obrazie "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga.
  6. Rogulski Krzysztof (Uniwersytet Zielonogórski) Pamięć kultury szlacheckiej we współczesnej Polsce.
  7. Superson Patryk (Uniwersytet Gdański) Prawne i religijne podstawy cesarskiego uniwersalizmu, w "I Rzeszy Niemieckiej” w X-XV w.
  8. Szroda Paweł (Uniwersytet Gdański) Stan zamku w Człuchowie w przededniu Wielkiej Wojny z Zakonem Krzyżackim (1409-1411).

Fot. Adrian Sulikowski

Data publikacji: piątek, 28. Lipiec 2023 - 14:23; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: piątek, 28. Lipiec 2023 - 14:27; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska