Wykład Doc. Dr Viktorii Voloshenko w ramach "Piątku na Historycznym"

28 kwietnia, w ramach cyklu "Piątek na Historycznym", jako drugi z kolei odbył się wykład doc. dr Viktorii Voloshenko pt. "Czytelnictwo-Dzieciństwo-Modernizacja. Jak czytały dzieci chłopów Ukrainy Naddnieprzańskiej na przełomie XIX i XX wieku?" Spotkanie poprowadziła dr hab. Magdalena Nowak, prof. UG.

Doc. dr Viktoriia Voloshenko z Narodowego Uniwersytetu Transportu w Kijowie w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki realizuje obecnie na Wydziale Historycznym UG w Zakładzie Historii Europy Wschodniej Instytutu Historii, zagadnienia badawcze dotyczące rozwoju czytelnictwa na Ukrainie Naddnieprzańskiej na przełomie XIX i XX wieku.

Dr Viktoriia Voloshenko prowadzi badania na temat rozwoju czytelnictwa na Ukraine Naddnieprzeńskiej w końcu XIX i na początku XX wieku. Wykład był poświęcony rozwojowi praktyk czytelniczych wśród dzieci chłopów. Dr Voloshenko opowiedziała w jaki sposób osoby potrafiące czytać stawały się "lektorami" na wsi. Wskazała na zmiany w nauce czytania, które nastąpiły po przejściu na zapis fonetyczny języka i na tego konsekwencje.

Dr Voloshenko publikuje swoje artykuły w wielu renomowanych czasopismach i zbiorach studiów. Podczas wykładu zaprezentowano jej artykuł pt. Cheap print for the Ukrainian People: Lubok Books, "Little Russian Literature", and "Literature for the People", który ukazał się w tomie pt. Cheap Print and the People. European Perspectives on Popular Literature, ed. David Atkinson and Steve Roud, Cambridge Scholars Publishing, 2019, pp.223-251

Data publikacji: czwartek, 4. Maj 2023 - 13:11; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: piątek, 27. Październik 2023 - 12:10; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska