II Dzień Japoński z Etnologią – zdjęcia i podsumowanie wydarzenia | Wydział Historyczny

II Dzień Japoński z Etnologią – zdjęcia i podsumowanie wydarzenia

jdzdz

„Dzień Japoński z Etnologią” jest to projekt Koła Naukowego Antropologów „Arcana”. W tym roku była to już druga edycja i odbyła się, jak poprzednim razem, w Dniu Dziecka.

Wydarzenie skierowane było do osób w różnym wieku. Mieliśmy część przeznaczoną dla dzieci w wieku powyżej 8 lat, a także prelekcję na temat kutury Japonii dla osób nieco starszych.

„Dzień Dziecka po japońsku” - warsztaty dla dzieci

Warsztaty miały na celu zapoznanie dzieci z kulturą Japonii poprzez gry i zabawy charakterystyczne dla tego kraju. Głównymi atrakcjami było układanie origami (najbardziej rozpoznawalnych dla kultury japońskiej wzorów, takich jak żurawie czy czapki samurajskie), cieszące się niesamowitym zainteresowaniem malowanie masek, a także różne zabawy od Kagome kagome począwszy na zawodach w skakaniu żabek (także wykonanych z origami) skończywszy.

W trakcie warsztatów była także możliwość zagrania w japońskie gry takie jak karty Hanafuda, Gomoku (japońskie kółko i krzyżyk z nieco odmiennymi zasadami, rozgrywka odbywa się na planszy do Go), a także Hanabi, gra inspirowana jednym z elementów japońskiej kultury i estetyki - letnimi pokazami sztucznych ognii.

W przerwie nastąpił drobny, domowej roboty poczęstunek w stylu japońskim.

„Rok obrzędowy na japońskiej wsi” - prelekcja dr Małgorzaty Sobczyk

Dr Małgorzata Sobczyk jest japonistką związaną z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jej zainteresowania badawcze obejmują: historię religii w Japonii (w szczególności katolicyzmu), literaturę antykatolicką w Japonii, wczesną wiedzę Europejczyków o Japonii, japońskie wierzenia ludowe. Podczas Dnia Japońskiego nasz gość przybliżył uczestnikom temat obrzędowości rolniczej w oparciu o własną obserwację przeprowadzoną na japońskiej wsi.

Tematyka prelekcji dotyczyła obrzędowości dorocznej ściśle związanej z kulturą rolniczą, gdzie głęboko zakorzeniona tradycja wciąż mocno opiera się naporowi cywilizacyjnemu. Jakie zabiegi i obrzędy podejmują dzisiejsi Japończycy by zapewnić sobie obfite zbiory ryżu? W jaki sposób zaklinają opady deszczu czy chronią plantację przed szkodnikami? Podczas wykładu poznalismy odpowiedzi na te pytania, jak i też na inne ciekawe kwestie. Prelekcji towarzyszła także bogata dokumentacja audiowizualna prezentująca omawiane japońskie zwyczaje.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom wydarzenia i mamy nadzieję na trzecią edycję za rok!

Dzień po JapońskuDzień po JapońskuDzień po JapońskuDzień po JapońskuDzień po Japońsku
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Aleksander Jafra
Treść wprowadzona przez: Lidia Muszyńska