Uroczystość 70. urodzin prof. dr. hab. Józefa Borzyszkowskiego

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie
Biblioteka Gdańska PAN

zapraszają 6 lutego 2016 r. (sobota) o godz. 12:00
do Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego (Gdańsk, ul. Korzenna 33/35)
na uroczystość
70. urodzin
prof. zw. dr. hab. Józefa Borzyszkowskiego

W programie:

• Powitanie – Larry Ugwu, dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury
  • Pieśni kaszubskie w wykonaniu Aleksandry Kucharskiej-Szefler i Witosławy Frankowskiej
  • Słowo o Jubilacie – prof. Cezary Obracht-Prondzyński
  • Wręczenie książki Przyjacielskiego sztambucha Józefa Borzyszkowskiego
  • Życzenia, gratulacje i niespodzianki
  • Głos Jubilata
  • Koncert zespołu SOLID BLUE ze Szczecina (program koncertu w załączniku)
  • Poczęstunek.

Prof. zw. dr hab. Józef Borzyszkowski – pracuje na Uniwersytecie Gdańskim od chwili jego powstania w 1970 r. Jest historykiem XIX i XX wieku, specjalizującym się w tematyce kaszubskiej i pomorskiej w szerokim kontekście kulturowym, społecznym, politycznym i gospodarczym. Autor i redaktor kilkudziesięciu książek i setek artykułów naukowych oraz popularyzatorskich. Jest twórcą i redaktorem serii „Pro memoria” (dotychczas ponad 20 tomów poświęconych ludziom kultury i nauki Kaszub i Pomorza), edytorem bardzo wielu pamiętników i wspomnień, redaktorem wielu prac zbiorowych, w tym kilku monografii wsi i miast pomorskich, organizatorem dziesiątek konferencji itd.

Oprócz pracy naukowej ważnym jest także zaangażowanie w sprawy publiczne. Prof. Borzyszkowski w latach 1990-1996 był wicewojewodą gdańskim, a w latach 1991-1993 także senatorem RP, reprezentującym Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, w którym przez dwie kadencje – w latach 1986-1992 – był prezesem Zarządu Głównego.

W 1996 roku był inicjatorem powstania Instytutu Kaszubskiego – stowarzyszenia ludzi nauki zajmujących się tematyką kaszubsko-pomorską (jego prezesem był do 2015 r.). Od tego czasu jest nieprzerwanie redaktorem naczelnym rocznika naukowego „Acta Cassubiana”.

Prof. J. Borzyszkowski od 2013 roku jest członkiem-korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności, a ponadto członkiem licznych towarzystw naukowych m.in. Polskiego Towarzystwa Historycznego, Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, Towarzystwa Naukowego w Toruniu, Towarzystwa Naukowego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.

Obszerny biogram na stronie Instytutu Kaszubskiego

Data publikacji: środa, 3. luty 2016 - 09:39; osoba wprowadzająca: Importer Automatyczny Ostatnia zmiana: sobota, 6. luty 2016 - 17:34; osoba wprowadzająca: Gabriela Leoniec