Misjonarz nie może być buldożerem - wywiad z prof. dr hab. Wojciechem Bębnem w Gazecie Wyborczej

Bęben wywiadProf, dr hab. Wojciech Bęben urodził się w 1949 r. w Działoszy­nie w woj. łódzkim. Jest antropologiem i etnologiem, doktoryzo­wał się w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uni­wersytetu Warszawskiego. W latach 1975-1985, a następnie 1987-1995 wykładał antropologię w The Melanesian Institute for Pastoral and Socio-Economic Service w Goroka w Papui-Nowej Gwinei, w 1991 r. wykładał antropologię i misjologię na Yarra Theological Union w Melbourne w Australii oraz na innych au­stralijskich uniwersytetach. W roku 1996 pracował jako adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, a w latach 1996-1998 jako adiunkt na Uni­wersytecie Wrocławskim.  Później (1998- 2008) wykładał na Uniwersytecie Warszawskim w Instytucie Etnologii i Antropolo­gii Kulturowej. Dziś pracuje na Uniwersytecie Gdańskim, jest kierownikiem Zakładu Etnologii i Antropologii Kulturowej oraz zastępcą dyrektora Instytutu Archeologii i Etnologii. W Australii i Oceanii spędził 27 lat, do dziś prowadzi badania nad tamtejszą ludnością: jej tradycyjnymi wierzeniami, moralnością, społecz­nym i kulturowym systemem wartości, filozofią. Zna pięć tubyl­czych języków z terenu Papui-Nowej Gwinei i trzy języki kreolskie: pidgin english, broken i aboriginal english. Autor wielu ar­tykułów oraz kilku książek: „Aborygeni, pierwsi nomadzi. Życie i kultura”, „Mały świat wokół wulkanu”. „Dzieci kazuara”.

Treść wywiadu

Data publikacji: poniedziałek, 15. Czerwiec 2015 - 10:39; osoba wprowadzająca: Aleksander Jafra Ostatnia zmiana: poniedziałek, 15. Czerwiec 2015 - 10:41; osoba wprowadzająca: Aleksander Jafra