Konferencja „Polacy z Wileńszczyzny – dawna i dzisiejsza ojczyzna”

konferencjaStudenckie Koło Naukowe Etnologów Uniwersytetu Gdańskiego wraz z Towarzystwem Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział Pomorskiserdecznie zapraszają na Konferencję „Polacy z Wileńszczyzny – dawna i dzisiejsza ojczyzna”,która odbędzie się 22 maja o godzinie 10:00 na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego w audytorium a203.

W czasie konferencji referowane będą wyniki badań naukowych oraz wykłady monograficzne przygotowane przez doktorów i studentów z ośrodków akademickich mieszczących się w Gdańsku, Wilnie, Wrocławiu i Warszawie. Spotkaniu będzie towarzyszyć otwarcie wystawy „Z Wilna do Gdańska”, która jest prezentacją wspomnień osób przesiedlonych z dawnych Kresów Wschodnich Polski do Trójmiasta.

Rok 2015 jest dla osób przybyłych do Gdańska z dawnych kresów wschodnich Polski rokiem szczególnym. W tym roku bowiem mija 70 lat od momentu gdy do Gdańska dotarły pierwsze transporty kolejowe przesiedleńców zwanych wówczas repatriantami. W Gdańsku i Sopocie po II wojnie światowej osiedliło się około 40 tys. Kresowiaków.
Szacuje się, że około 30% mieszkańców Gdańska swoje rodowody wiedzie z Wileńszczyzny.

Program:

10:00 - otwarcie konferencji oraz wystawy “Z Wilna do Gdańska”

10:45 - Dr Teresa Dalecka, Vilniaus Universitetas "Losy polonistów wileńskich z okresu międzywojennego"

11:15 - Dr Łukasz Smyrski, Uniwersytet Warszawski ”Czy istnieje 'idiom wileński'? Konteksty badań etnograficznych na Wileńszczyźnie”

11:45 - Dr Krystyna Rutkowska, Vilniaus Universitetas "Cechy szczególne obrzędów ludowych na pograniczu języków i kultur"

12:15 - 12:30 - przerwa kawowa

12:30 - Dr Katarzyna Stankiewicz, Uniwersytet Gdański "Wileńscy gdańszczanie. Konteksty tożsamościowe"

13:00 - Dr Grzegorz Dąbrowski, Uniwersytet Wrocławski "Pojęcie ojczyzny Polaków z Wileńszczyzny“

13:30 - Joanna Zackiewicz, Marcin Stojałowski, studenci Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego

14:00 - Zakończenie konferencji i poczęstunek

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na: https://www.facebook.com/events/781136165334125/

Konferencja organizowana jest w ramach obchodów Roku pamięci o tych, którzy przybyli do Gdańska z dawnych Kresów Wschodnich Polski, jakim Rada Miasta Gdańska ogłosiła rok 2015.
Projekt został dofinansowany z funduszy miasta Gdańska.

Data publikacji: wtorek, 12. Maj 2015 - 08:28; osoba wprowadzająca: Importer Automatyczny Ostatnia zmiana: wtorek, 12. Maj 2015 - 09:01; osoba wprowadzająca: Importer Automatyczny